Vazelinin Faydaları Nelerdir?

Vazelinin cilt için faydası oldukça büyüktür. Ellerde ve ayaklarda rahatlıkla kullanılabilir. Cildikoruyan ve nemlendiren vazelin, cildin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Çok eski zamanlardan beri kullanılan vazelinin yararlarını ve vazelinin kullanımını sizlere bu yazımızda aktarıyoruz. Vazelin nerelere sürülür?

Vazelini dirseklerde, topuklarda, dizlerde… ve diğer benzer yerlerde kullanabilirsiniz. Sürdüğün her bölgeyi yumuşatır ve cildin kaba görünümünü yok eder. Vazelin ile hem cildinizi koruyun hem de cildinize gerekli tüm desteği verin.

Vazelinin Faydaları Nelerdir?

  • Günün yorgunluğunu gidermek için aldığınız ılık bir duştan sonra vazelini cildinize yavaş yavaş dairesel hareketler ile saat yönünde masaj yaparak sürmeniz cildinizin nem ihtiyacını karşılanmaya yeterlidir.
  • Ölü hücrelerden arındırın.
  • Duş veya banyo yaptıktan sonra mutlaka cildinize nemlendirici uygulayın. Hatta bu işlemi hafif nemli olan cildinize yaparsanız nemin cildinizin üst katmanlarına hapsedilmesini de sağlayabilirsiniz. Özellikled kış aylarında bu işlemi ayaklarınız için ihmal etmeyin.
  • Daha yumuşak eller için, haftada 1 veya 2 kez ellerinizi 5-10 dakika ılık süte batırın. Sütün içinde bulunan laktik asit cildinizi nemlendirir ve ellerinize yumuşaklık kazandırır.
  • Ellerinizin yaşlanmasını geciktirmek istiyorsanız, özellikle yaz aylarında mutlaka güneşi bloke eden bir kremle koruyun. Böylece ileriki yaşlarda oluşabilecek lekeleri azaltacak ve genç görünmenize neden olacaktır.
  • Yürüyüş yapıyorsanız yürüyüşe çıkmadan önce (spor çorap giydiğiniz zaman) ayaklarınıza bol vazelin sürün. Yürüyüşünüz bittiğinde ayaklarınızın beslenmiş ve rahatlamış olduğunu fark edeceksiniz.
  • Ayaklarınız kuruyorsa, bolca vazelin sürün. Daha sonra pamuklu çorap giyin ki ayağınızın nem ihtiyacı sağlanmış olsun. Bu işi yatarken yapmak çok yararlı ancak çoraplarla uyumakta sıkıntı yaşıyorsanız size bir ipucu: çorabınızın parmak kısmını kesin, böylece ayaklarınız hava alırken yumuşayacak.
  • Ayak topuklarınızdaki sertliği gidermek için bir ev reçetesi: ılık su dolu bir leğenin içinde 2 poşet yeşil çayı demleyin. Yarım litre ılık süt ilave edin. Ayaklarınızı 30 dakika bu karışımın içinde tuttuktan sonra ponza taşı ile ovup, nemlendirici bir krem sürün.
  • Vazelinin faydası nasırlarda da görülür. Nasırlardan kurtulmak için ayaklarınızı birkaç dakika ılık suda tutun. Eczanelerde reçetesiz olarak hazırlanabilen %20 Carmol ve %12 Amlactin karışımı olan krem veya losyonu masaj yaparak ayaklarınıza iyice yedirin. Bu karışım tabanlardaki sert keratin tabakasını yumuşatır.

Şunlarda ilginizi çekebilir

Bu yazı cilt bakımı kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir