Stresi Azaltan Besinler Nelerdir?

Amanda Ursell beslenme konusunda uzman kişilerden biridir. İngiliz beslenme uzmanı, iş ve okul dönemlerinde yaşanan yoğunluklardan dolayı kişinin stres altında olmaması için bazı besinlerin bolca tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi. Peki hangi besinler strese iyi geliyor?

Stresi Azaltan Besinler Nelerdir?

  1. Protein açısından zengin kırmızı et, balık, yumurta, tavuk, süt ürünleri, bakliyat, yulaf ezmesi, tam tahıllılar, makarna, sebze ve meyve, enerjinin yavaş yayılmasını sağlayarak iştahın hızlanmasını önlüyor.
  2. Kırmızı et, yağlı balık, fıstık, koyu yeşil sebzeler ve kahvaltı gevrekleri, demir eksikliğinden kaynaklanan yorgunluk hissi, dikkat eksikliğini dengelemeye yardımcıdır.
  3. Stres seviyesi, fazla kafein alımıyla da yükselir. Geç saatlerde alındığında uyku düzenini de bozan kafeinli içecekler, nabız ve tansiyonu yükselterek sinir sistemini zorlayıcı etki eder.
  4. Vücudun çok az susuz kalması bile strese yol açabilir. Bol su, bitkisel çaylar, kafeinsiz kahveler ve şekersiz hafif içecekler öneriliyor.
  5. Kalsiyum ve magnezyum içeren gıdalardan süt, kalkan, kaju, ıspanak, yulaf ve fıstık ezmesi, bakliyat ve patates kasları rahatlatır, sinir sistemi ve tansiyon dengeleyicidir.

Bu 5 madde sizin ve sevdiklerinizin stresi yok etme yollarında size yardımcı olacak besinlerdir. Kafi miktarda tüketildiği zaman yoğun günlerinizde stresli olmazsınız.

Şunlarda ilginizi çekebilir

Bu yazı sağlıklı beslenme kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir