Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Tıp dilinde epidermomikoz adı verilen mantar hastl??? vücudumuzun çeşitli yerlerinde oluşurlur. Mantar, deride oluşan, bulaşıcı olan bir tür zararları mikro canlı tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Vücudumuzun ıslak kalan bölgelerinden daha sık görülür. Bu yazımızda mantar hastalığının oluşum nedenlerine ve tedavisine de?ineceyiz;)

Mantar hastalığının sebepleri ve tedavisi
Bu hastalık cildin üst kısmına, saç veya tırnaklara yerleşen ve üreyen mantarlar tarafından oluşur. insandan veya hayvandan bula?abilir. Olu?tu?u yere göre hastalık ve tedavisi farklılık gösterir. Hastalık bulaşıcı dır.Ba? bölgesinde görülen mantar kafa derisinde küçük kırmızı lekeler olarak başlar. Saçlar incelir ve dökülür. Hastalık görülen kişilerin saç diplerini fazla bas tırmadan her gün sıcak su ile yıkanm ası gerekir.
Ayakta görülen mantar ise biraz daha farklıdır. Parmak aralarında su toplamaları ve deri dökülmeleri görülebilir. Tedavi olarak kremler kullanılır. Özellikle yaz mevsimlerinde ayakları korumak için pudra sürülmelidir.

Her yaşta görülebilen bu hastalıkta çekilen şikayetler:

  • Kaşıntı
  • Cilt enfeksiyonları
  • Kaşıntı
  • Renk değişimleri

Bu şikayetler görülen kişiler bir hekime başvurduklarında mavi ışıklar ile hasta bölge incelenir. Bu yöntem sonucunda teşhis konulur ve tedavi başlar. Hekim hastalığın türüne göre kremler veya ilaçlar tavsiye edebilir. Tedavinin yanında kişisel bakım çok önemlidir. Hasta bölge temiz ve kuru tutulmalıdır.Bu hastalığın bulaşıcı olduğu unutulmam ası gerekir. Hasta elbiselerini, havlularını ve diğer kişisel eşyalarını kesinlikle kimseyle paylaşmamalı dır.

Şunlarda ilginizi çekebilir

Bu yazı Sağlık kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir