Lifli Yiyecekler Nelerdir

Sindirim sistemini çalıştıran, hazımsızlığa çok iyi gelen ve özelliklede kabızlığı gideren lifli yiyecekler hangileridir biliyor musunuz? Bilmeenler için bu yazımızda sizlere lifli gıdalar hangileridir bunlardan bahsedeceğiz.

Diyet ve sağlıklı beslenmede eksik edilmemesi gereken lifli gıdalar büyük öneme sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü günde 25 gram lifli besinler tüketmeniz gerektiğini söylüyor. Gelelim bu lifli gıdaların neler olduğuna;)

Baklagiller

Mercimek, nohut, fasulye, bakla, bezelye ve soya fasulyesi… Tüm bunlar ynı zamanda protein bakımından da çok zengindir.

Lif içeriği yüksek, yağ oranı ise düşük olduğundan, diyabet ve kalp damar rahatsızlığı olanların diyetinde sıklıkla baklagillere yer vermesi gerekir. Lif oranı yüksek diyet, kanser hastalıkları için koruyucu ve bağırsak çalışması için de olumlu etkiye sahiptir.

Baklagiller ayrıca ince kalmanıza da yardımcı olur. Neden derseniz, bunu içerdikleri yüksek lif miktarına borçludurlar. İçerdikleri bol lif, tok tutar ve yemek aralarında atıştırma ihtiyacı duymazsınız.

Ispanak

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri bünyesinde barındıran ıspanak, hazmı kolaylaştırıp kabızlığı önleme özelliğine de sahiptir. Ispanağı geleneksel olarak pişmiş halde yemeyi tercih etsek de aslında çiğ olarak salatada tükettiğinizde iyi bir lif kaynağıdır.

Kabızlık sorununda da birebir etkili olan ıspanağı bu sorunun çözümünde kullanmak için, önce kaynatıp sonra da balla tatlandırarak içmek faydalı olur.

Brokoli

Bağırsakta meydana gelentoksinlerden kurtulmanızı sağlayan brokolinin kendine özgü lifli yapısı çok önemlidir. Bu yapısından dolayı dışkının düzenli bir şekilde dışarı atılmasını sağlar.

Bağırsaklardaki ağır metalleri, safra asidi fazlasını sünger gibi emerek, oldukça hızlı bir biçimde vücuttan atılmasında etkili olan brokoli, hem toksin atıcı hem de bağırsak sistemini düzenleyicidir.

Brokoli ayrıca kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu gücü olan sulforafen etkin estetiktr.net maddesine de sahip, sofralardan eksik etmemeniz gereken özel bir sebzedir.

Karnabahar

Suda çözünmeyen lifli gıdalar arasında yer alır karnabahar. Çözünmeyen lifler suyu tutar ve kendileri sindirilmeden atık maddelerin bağırsak içerisinde hareketini sağlar. Su tutma özelliği nedeniyle dışkının yumuşak ve hacimli olmasına yardımcı olur.

Karnabahar, sindirim sisteminden çok çabuk ve tek parça olarak geçer. Düzenli dışkılamayı sağlar. Bu sebzeyi bol tüketmek, açlık duygusunu azaltıp uzun süre tok kalmayı sağladığı gibi kan şekerinin düşmesini de önler.

Kuru meyveler

Kuru incir ve kuru kayısıda lifli meyveler arasında yer alır.

Kuru incir, içerdiği yüksek orandaki lifle kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştırır ve vücudumuzu bakterilere karşı korur. Yüksek orandaki kalsiyum ve fosfor miktarından dolayı kemik ve dişler üzerinde de koruyucu etkisi vardır. İncirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir.

Kuru kayısı hem besleyicidir hem de potasyum açısından çok zengindir. Sindirim sorunlarına iyi gelen, stresi ve kansızlığı önleyen kayısı, içerdiği A vitamini ile cilt bozukluklarının tedavisinde de etkilidir. Potasyum sayesinde kalp kasları ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlayan kayısı, lifli bir meyvedir ve kanserden korur. Her sabah aç karnına 5-6 adet kuru kayısı yerseniz kabızlık sorununu çözersiniz.

Elma

Bağırsakların temizlenmesine yardımcı olan elma, 180 gramında 5 gram gibi yüksek bir lif zenginliğine sahiptir. Elmada bulunan suda çözünen lifler ve suda çözünmeyen lifler kombinasyonu, bağırsak hareketlerini lifli meyveler nelerdir tetikler ve hızlandırır. Ancak, elmayı kabuklarını soymadan yemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü lif, kabuğunda daha yoğun bulunur. Ayrıca, elmayı yemeklerden önce yerseniz kabızlık sorununu gidermede daha etkili olur.

Kabuğuyla küçük parçalara böldüğünüz elmaları kaynatarak içine isterseniz limon, portakal, tarçın koyup çay olarak da tüketebilirsiniz.

Armut

Lifli olduğundan hazmı kolay bir meyve olan armut, mineral açısından da oldukça zengindir. Hazımsızlık sorununa iyi gelen armudun sindirimde etkili olması için, kabuğuyla yediğiniz armudun üzerine bir ya da iki bardak kadar su içmeniz gerekir.

Zihni yorgunluğu gidermede de faydalı olan armut, ayrıca hamilelerin kusma sorununda da etkilidir. Mafsal kireçlenmesi, nikris ve romatizma için de faydalı olduğu biliniyor.

Şunlarda ilginizi çekebilir

Bu yazı sağlıklı beslenme kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir