IPL Epilasyon Nedir?

İstenmeyen tüylerin çözüm yollarından biri olan lazer epilasyon, bayanların son zamanlardaki tercihleri arasında yer alıyor. İstenmeyen tüyler için kullanılan epilasyon çeşitleri arasında yer alan IPL epilasyon nedir ve nasıl uygulanır, merak edenler için bu yazımızda cevaplıyoruz. IPL foto epilasyon sayesinde istenmeyen tüylere elveda diyoruz hanımlar.

IPL Lazer Epilasyon Nedir?

Deneyimli kişiler tarafından kullanıldığı zaman çok büyük alternatifleri bulunmaktadır. IPL uygulaması diğer yöntemler arasında gittikçe popüler olmaktadır.

IPL (Intense Pulsed Light) sistemleri 515 – 1.200 nm. dalga boylarında, polikromatik ışığı yayan, oldukça yüksek yoğunluklu kaynaklardır. Hedef dokuların değişik absorbsiyon düzeylerinden dolayı uygun dalga boyları seçilebilir. Dalga boyu sadece absorbsiyon davranışını tayin etmekle kalmaz, aynı zamanda ışık penatrasyonunun derinliğini de belirler, penatrasyon dalga boyu ile birlikte artar. Değişik filtrelerden yararlanılarak, optimal dalga boyu spektrumu, kıl folikülleri, pigmentli yapılar, farklı derinlik ve genişlikteki damarlar gibi hedef yapıyı etkileyecek şekilde filtre edilebilir. Yan etkileri azaltmak için dalga boyu deri tipine göre ayarlanabilir.

IPL epilasyon yöntemin noninvaziv olması, değişik deri ve kıl tipine yönelik çok yönlülüğü, güvenilirliği ve kullanım kolaylığı gibi avantajları vardır.

Fotoepilasyon yöntemi olarak IPL, uzun süreli ya da kalıcı tüy giderilmesi için uygulanmaktadır. Mekanizması selektif fototermolizise dayanır, yani foliküler melanin ana hedef durumundadır. Kıl şaftında yer alan melanin, termal enerjiye dönüştürülen ışık enerjisini absorbe eder ve böylece kıl folikül yapısında hasara neden olur.

IPL (Fotoepilasyon) Neden Lazer Değildir?

IPL (Yoğun Işık) cihazlarının ışını ile Lazer ışını ile arasında bir çok farklar bulunmaktadır. IPL ile cilde yoğunlaştırılmış ışığın bir kısmı filtrelenerek elde edilen ışık demeti gönderilir, IPL ışığı tek bir dalga boyuna sahip değildir ve ışınları koheren değildir. Lazer ışını koheren, monokromatik ve kollimedir. Bu nedenle seçiciliği yüksektir, sadece hedef pigmenti etkiler, rakip pigmentlerle etkileşimi minimumdur.

IPL Epilasyon Faydaları

Kişinin kılının kalınlık, sıklık ve rengine, cildin renk ve yapısına, bölgeye göre verilecek ışığın şiddetini ve süresini ayarlama olanağı vardır. IPL sisteminde kullanılan başlıkları ve atış alanı daha geniş olduğu için seans süresi belirgin olarak kısalmaktadır. Bu sayede uygulamanın maliyeti de düşmektedir.

IPL flash lambasından yoğunlaştırılmış görünürbir ışık üretilir. IPL cerrahi olmayan bir yöntemidir. örümcek benler (spider anjiom), doğumsal damar lekeleri,
bacaklardaki varisler, hafif sivilceler, çiller ve güneş lekeleri, yüz çizgi ve kırışıklıklara bu yöntemle çözüm bulunabilir. IPL cilt gençleştirme de kullanılır, bu işlem fotorejuvenasyon olarak bilinir ve birkaç seans gerekir. Epilasyon yönteminde eğer kıllar koyu renkli ise etkili bir yöntemdir.

IPL Epilasyon Etkisi

IPL sistemilaserin etki mekanizması ile etkisini gösterir. Derideki hedef doku tarafından ışık enerjisi emilir. Emilen ışık dokuda ısı enerjisine dönüşür ve hedef doku böylece tahrip olur. IPL sistemleri laser sistemlerinden farklı olarak tek bir dalga boyunda ışık yaymak yerine, değişik bir çok dalga boyunda (farklı renkte) ışık üretirler. Bir çok IPL sisteminin ışığın belli dalga boylarını filtre eden filtreleri vardır ki; böylece hedef dokuya gerekli olan dalga boyu ayarlanabilir. Bu da enerji seviyelerini çok yükseltmeden hedef dokuda enerjinin yoğunlaşmasını sağlar.

IPL Epilasyon İle İlgili Sorulan Sorular

Lazer Epilasyonun sağlık açısından zararları ve yan etkileri var mıdır?

Lazer Epilasyon uygulamasının bilinen kalıcı bir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır. Çünkü lazer non – iyonize (iyonize olmayan) enerjidir. Bu da hücre mutasyonunu etkilemediğinin göstergesidir. Lazer Epilasyonda kullanılan tüm lazer tipleri yalnızca kılın kök hücrelerini hedefler. Uygulama sonrasında kıl köklerinin enerjiden etkilendiğinin belirtisi olarak hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Fakat uygulama bölgesinde görülebilecek bu durum çok kısa bir zaman içerisinde kaybolacaktır.

Uygulama esnasında acı hissedilir mi?

Hayır, yeni teknoloji lazer epilasyon cihazları ile çok fazla acı hissedilmez. Uygulama yapılırken çok hafif bir yanma hissedilebilir. Ancak seans öncesinde uygulanacak EMLA gibi preparatlarla acıya çok hassas kişilerde bu durum minimize edilmektedir.

Lazer Epilasyon uygulamasına gelirken nelere dikkat edilmelidir?

Uygulamanın yapılacağı bölgede, 4 hafta önceden başlamak kaydıyla; cımbız, ağda vb. kökten alma yöntemleri kullanılmamalıdır. Ayrıca güneş ışığından ve bronzlaşmadan da kaçınılmalıdır.

Lazer Epilasyonda kaç seans uygulanması gerekir?

Lazer ışığı anajen fazdaki kıl köklerini etkilemektedir. Bütün kökler aynı anda anajen fazda olmazlar. Dolayısıyla telojen fazdaki kökler aktif hale geldiklerinde, bunlara da uygulama gerekecektir. Kılların kalınlığı ve yoğunluğu, her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir. Lazer Epilasyon uygulamasında cilt tipine göre doz seçimi yapılır. Bu sayede kıl köklerine etki edecek ama cilde zarar vermeyecek güçte çalışılarak en kısa sürede tedavinin bitirilmesi amaçlanır. Kişinin vücut yapısı ve hormonal seviyeleri farklı olduğu için lazer epilasyonda sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişir. Seanslar, kılları anajen fazda yakalamaya uygun sürelerde tekrarlanır.

Lazer Epilasyon kimlere uygulanmaz?

Beyaz, gri, kızıl ve sarı renk kıl yapısına sahip kişiler
Bronzlaşmış kişiler (bronzluğun açılmasını beklemek gerekir.)
Hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon eğilimi olanlar
Ciddi kalp rahatsızlıkları olan ve kalp pili olan hastalar
Epilepsi (sara) hastaları
Antibiyotik tedavisi gören hastalar
Psikiyatrik tedavi gören hastalar
Yan etkisi olduğu ispatlanmamış olmasına rağmen hamileler
Akut deri enfeksiyonu olan hastalar
Hormon tedavisi gören kişiler (tedavinin bitimi beklenir.)
Regl dönemindeki bayanlar

Erkeklere lazer epilasyon uygulanabilir mi?

Erkeklere lazer epilasyon yaygın olarak ve başarıyla uygulanmaktadır. Uygulama yaptıranların yaklaşık % 35 – 40 kadarı erkektir.

Lazer Epilasyon uygulanırken tek bir seans ne kadar sürmektedir?

Uygulama yapılan bölgenin genişliğine göre süreler değişmektedir. Örneğin bıyık bölgesi 5 dakikada tamamlanırken, tüm bacaklar 45 – 60 dakika kadar sürmektedir. Seans araları 4 – 8 hafta arasında değişir.

Vücudun hangi bölgelerine lazer epilasyon uygulaması yapılabilir?

Hemen hemen vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir. Sadece göz kapaklarına uygulama yapılmaz, çünkü cilt burada çok incedir. Bundan dolayı göz, lazerden etkilenebilir.

Epilasyon uygulaması için sağlık kuruluşu seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Mutlaka tıbbi donanımlı bir lazer epilasyon merkezi seçilmelidir. Doktor dahi olmayan birçok kişinin, tamamen ticari kazanç amacı ile lazer epilasyon merkezi açtığı görülmektedir. Bu merkezlerde en kısa zamanda en çok gelir elde etmek için bilimsel ve etik olmayan, kalıcı zararlara yol açabilecek uygulamalar bilinçsiz olarak yapılmakta ve birçok insan mağdur olmaktadır.

Tek amacının ticari gelir elde etmek olmadığını ortaya koymuş sağlık kuruluşları tercih edilmelidir. Sahipleri tıp doktoru dahi olmayan, bir sorun çıktığında muhatap bulunamayacak sokak arası, ağda salonundan bozma yerlerde sağlık riske atılmamalıdır. Ciddi sağlık kuruluşlarının lazer epilasyon merkezleri tercih edilmelidir.

 

Şunlarda ilginizi çekebilir

Bu yazı lazer epilasyon kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir