Domates Maskesi

Domatesin cilde faydaları saymakla bitmez. Sofralarımızdan asla eksik olmayan domates, sağlık açısından önemli olduğu kadar cilt sağlığı ve güzellik içinde büyük öneme sahiptir. Beslenme ve diyet uzmanı Erkan Erdal domates maskesinin faydalarından bahsediyor;)

Domateste bulunan ve kırmızı rengi veren likopen maddesinin, bilinen en iyi antioksidandır. Özellikle ılık domates maskesi cilde gerginlik kazandırır. Domatesin içindeki likopen, yağ ve ısıyla etkisini artırır. Sabahları kahvaltıda soyulmuş ve zeytinyağı dökülmüş domates sağlık açısından çok faydalıdır.

Salça ve ketçap da bol miktarda likopen içerir. Greyfurt, kuru kayısı ve karpuzda da likopen vardır ama domates maskesinin cilde faydaları içerdiği madde domates kadar yoğun değildir.

Ketçabın yararlı olduğunu, bol bol domates suyu içilmesi gerektiğini belirten Erdal, makarnanın da bol ketçapla yenmesini önerdi.

Likopenin, vücutta kansere neden olan serbest radikallerin dolaşımına engel olduğuna da dikkati çeken Erdal, Alzheimer, osteoporoz ve deri hastalıklarını önlemede de likopenin önemli olduğunu söyledi.

Domates maskesi nasıl yapılır?

Bir adet domates yıkanırak ve kabuklarından arındırılır. Daha sonra kabukları soyulan domatesler rendeleyip suyu çıkartılır. Suyunu süzdükten sonra unla karıştırılarak macun haline getirilir. Elde edilen maske yüze sürülür ve yüzde 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulanır.

Şunlarda ilginizi çekebilir

Bu yazı cilt bakımı kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir