Doğal Güzellik Yolları

Organik besinler tüketmeyi ve sağlıklı yaşamayı hepimizi arzu ederiz. Yediklerimizin ve içtiklerimizin organik olması bize daha sağlıklı bir yaşam sunar. Doğal bir güzelliğin sırrıda organikten geçer.Organik ürünlerden yapılan bakım ürünleri ile doğal güzellik hiçte uzakta değil hanımlar. Yanlız bunun içinde bilmeniz gereken bazı hususlar var. Buyrun;)

Birçok kozmetik markaları piyasaya sürdükleri organik cilt bakım ürünleriyle adeta yarış içerisindeler.

Organik cilt bakım ürünlerinin içeriklerinin %100 organik tarımla üretilmiş olması gerekiyor. Aynı zamanda içeriklerinde kimyasal koruyucular ya da zararlı sentetik kimyasallar olmamalı. Dermatolog Rasime Erkan organik güzellikle ilgili bilinmesi gereken gerçekleri anlatıyor:

Öncelikle bir ürünün organik olduğu nasıl anlaşılır?
Kontrol ve sertifikasyon, organik tarımın önemli basamaklarından biri. Piyasada cilt bakım ürünün organik olarak satılabilmesi için “Organik Ürün Sertifikası”na sahip olması gerekiyor. Sertifika sistemi; ürünlerin ekolojik standartlara göre sanayi tesislerinden, karayollarından, çevre kirliliğinden uzak, toprağı, suyu ve havası temiz alanlarda üretildiğinin, işlendiğinin ve paketlendiğinin garantisi.

Neden son dönemde organik ürünler bu kadar ön planda?
60 milyar dolarlık kozmetik endüstrisinin, gıdalarda kullanılması yasak olan zehirli kimyasallarla dolu maddeler içeren ürünler sattığını çoğu tüketici ne yazık ki bilmemektedir. Bir tüketici, günde ortalama 10 ila 15 adet kişisel bakım veya kozmetik ürünü kullanıyor. Bu ürünler yaklaşık 200den fazla sentetik kimyasal bileşim barındırıyor. Vücudumuzdaki en büyük organı deridir.Cilde uygulanan ürünlerdeki kimyasalların yüzde 40 ila yüzde 60ını deri absorbe edmektedir. Ne yazık ki, bu toksik maddelere maruz kalanlar sadece tüketiciler değil. Aynı zamanda zararlı maddelere karşı kendilerinden çok daha hassas olan çocukları da temas yoluyla zarar görüyor. Kozmetik sektöründe ürün çeşitliliğinin ve tüketimin artmasıyla beraber ürünlerde kullanılan kimyasal maddelerin zararları daha fazla gündeme gelmeye başladı. Dolayısıyla daha sağlıklı bir bakım sunan organik ürünler ön plana çıkıyor.

Her doğal ürün organik midir?
Doğal ürünleri, bitkisel ve doğal maddelerden oluşan içeriğe sahip olan, sentetik kimyasal madde içermeyen ürünler olarak tanımlayabiliriz. Organik ürünler ise doğal olup aynı zamanda içerdiği tüm bitkilerin ve doğal maddelerin organik tarım vb. organik metotlarla üretilmiş olduğu ürünlerdir. Her bitkisel ya da doğal ürün organik değildir. Organik olabilmesi için organik sertifikalı içeriklerden oluşması gerekir.

Şunlarda ilginizi çekebilir

Bu yazı güzellik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir